Po - Pá 9:00 - 19:00 So 9:00 - 11:00
+420 775 351 710

Kanadské borůvky

kanadské borůvky

Borůvky vyžadují slunné stanoviště, případně krátký polostín. Sázet můžeme krom zámrazu téměř celoročně, nejvhodnější je to ale na jaře a na podzim. Borůvky vyžadují kyselou půdu. Ideální je zeminu vyměnit za rašelinu, popřípadě s příměsí štěpky.

Vyhloubíme jámu o rozměrech minimálně 40x40cm(může být až 80cm) hlubokou 35-40cm. Borůvky jsou velmi citlivé na přítomnost vápníku a chloru. Před výsadbou je vhodné stěny výsadbové jámy nebo rýhy oddělit od okolní zeminy např. tkanou mulčovací textilií. Na dno je vhodné dát písek nebo kačírek, čímž zabráníme přemokření a reakci s okolní zeminou.

Namísto původní zeminy vyplníme výkop rašelinou nebo směsí rašeliny a štěpky. Rašelina má pH od 3,5 do 4,5 (kyselost půdy) což je ideální pro kyselomilné rostliny (nejen pro borůvky, ale i brusinky, azalky, rododendrony, …). Rašelinu je potřeba pořádně namočit (ideálně ji nechat předem nasáknout v nádobě). Do rašeliny vmícháme hnojivo na borůvky. Ideální při výsadbě na jaře je použít hnojivo Basacote 6M (Osmocote, Plantacote,,..) s pozvolným uvolňování živin po dobu 6měsíců. V nabídce máme i jiná hnojiva vhodná pro kanadské borůvky.

Je doporučováno sázet více odrůd najednou kvůli vzájemnému opylení a tím docílení vyšší úrody. Sázíme ve vzdálenosti 80-100cm od sebe. Sazenici po vyjmutí z květináče trochu rozrušíme kořenový bal pro lepší zakořenění. Sázíme o 2-3cm níže než je okolní terén, borůvky si tak lépe udrží vlhkost.

Je dobré je zamulčovat například smrkovou kůrou nebo štěpkou. Závlahová voda je nejlepší dešťová, nebo nezásaditá studniční. Na podzim hnojíme hnojivy obsahujícími především draslík. Rostliny pak lépe přezimují