Po - Pá 9:00 - 19:00 So 9:00 - 11:00
+420 775 351 710

Angrešt

Srstka angrešt

Angrešt potřebuje slunné nebo pouze mírně stinné stanoviště. Nové kontejnerované sazenice můžeme sázet od jara do podzimu. Na dno výsadbové jámy dáme posekanou trávu a uleželý kompost. Další rok již musíme hnojit.

Angrešt je drobné bobulovité ovoce, jehož domovinou je Evropa. Nejvýce se pěstuje v zemích se středně silnými či mírnými mrazy jako je Anglie, Německo. Podle Wikipedie je bývalé Československo významnou zemí, kde se pěstoval.

Jedná se o středně velký keř či nízký stromek s opadavými, laločnatými listy a ostrými trny podél větviček. Plody dozrávají v létě, jakmile jsou měkké na dotek.

Angrešt potřebuje slunné nebo pouze mírně stinné stanoviště a přestože poroste v téměř jakékoli zemi, doporučujeme pěstovat jej v živné, dobře propustné, nekamenité zemi, aby byl odolný běžným chorobám. U nás plně mrazuvzdorný.

Každý rok zjara proveďte zmlazovací řez: staré výhony odstraňte a na stromku nebo keři nechte jenom ty mladé. Pro lepší úrodu vysazujte vždy několik stromků nebo keřů vedle sebe, angrešt je samosprašnou rostlinou. Na podzim, po odhrabání a spálení listí, angrešt namulčujte kompostem nebo drcenkou z větví. Tato vrstva bude bránit hlubokému promrznutí půdy.

Stromky potřebují mohutnou oporu sahající až po korunku – jinak se může stát, že se vylomí v místě naroubování.

Nové stromky můžete sázet jak na podzim, tak na jaře. Do vykopané jámy, do níž chcete stromek zasadit, přidejte předtím nasekanou trávu a drobný rozleželý kompost, který bude rostlinu zásobovat živinami. Další rok již musíte hnojit tekutým hnojivem, protože zásoba živin se vyčerpá a bude nutné ji doplnit jiným způsobem hnojení.