Zimolez kamčatský
Původ: Zimolez kamčatský pochází z Asie - Sachalin, Kamčatka, Maganská oblast. Zahradní hybridy byly šlechtěny převážně na ruských a polských stanicích. Vzhled: Zimolez kamčatský je opadavý, hustě...
Původ: Zimolez kamčatský pochází z Asie - Sachalin, Kamčatka, Maganská oblast. Zahradní hybridy byly šlechtěny převážně na ruských a polských stanicích.
Vzhled: Zimolez kamčatský je opadavý, hustě větvený keř. Dorůstá výšky 1,4-1,8 m. Letorosty jsou skořicové, s výraznými, nadřazenými pupeny. Na kmínku a starších větví se kůra podélně odlupuje. Listy jsou vstřícné, podlouhlé až obvejčité, 2 - 5 cm dlouhé, sivě-zelené, měkké. Květy žlutavé, velké, na stopce po dvou, podlouhle zvonkovité. Kvetou na přelomu dubna a května. Plody jsou střední (0,6-1 g), pravidelné obvejčité, modrofialové, ojíněné, sladko-kyselé, velmi dobré, výrazně aromatické a šťavnaté. Obsah cukru až do 14 %, kyselina 2,4 - 2,9%, vitamin C - až 60 mg/100 g. Plody dozrávají na přelomu května a června dle místních stanovištích podmínek.
Nároky: Rostlina nemá žádné zvláštní nároky, dobře roste téměř ve všech půdách, až na extrémy (velké zamokření, rašelina). Plody jsou sladší na slunečném stanovišti, dobře roste i v mírném polostínu. U nás je plně mrazuvzdorný, i květy snesou mírné jarní mrazíky. Zimolez je částečně samosprašný, pro vyšší násadu plodů doporučujeme vysadit nejméně dvě odrůdy. Nejlepší opylovači jsou Čeljabinka, Izjuminka, Chernička, Sineglazka. Chorobami téměř netrpí, pouze na sušších stanovištích bývá napadán sviluškami. Hnojíme dvakrát ročně, na začátku sezony před kvetením a při násadě plodů. Při násadě plodů zvýšíme také zálivku. Při dozrávání chráníme keře sítěmi před ptáky. Sklizeň z jednoho keře max. do 5kg. U většiny odrůd zimolezu nastává již koncem srpna usychání a opad listů, který není způsoben žádnou chorobou, ale jen tím, že zimolez pochází z končin s krátkým vegetačním období.
Použití: Zimolez vysazujeme do užitkových i okrasných zahrad do volnějších keřových skupin. Díky nejčasněji dozrávajícím plodům prodlužuje ovocnou sezónu v našich zahradách. Plody jsou vhodné pro spotřebu v čerstvém stavu a zpracování: džemy, šťávy, ovocné nápoje, víno. Můžeme je také sušit a mrazit.