Kotvičník zemní
Nejvhodnější dobou výsevu semen je období od poloviny března do konce května. Semena přikryjeme cca 0,5 cm vrstvou substrátu. První zálivka je i s přípravkem proti bakteriálním chorobám, ideálně Previcur. Jakmile se objeví první rostlinky, je nutné je co nejdříve přepíchnout do květináčku či kelímku.
Kotvičník je jednoletá rostlina, kterou pěstujeme ze semen. Semena jsou v plodech.
Plod je složený z pěti hvězdicovitě rozložených bradavičnatých plůdků a uprostřed je jedno asi 1 mm velké, kulaté, hnědé semeno. Slupka je dřevitá, mimořádně tvrdá.
Ideální je plod před výsevem rozdělit na jednotlivé části. Semena je možné před výsevem namočit na 24 hodin do vody. Vyséváme do standartního zahradnického substrátu. Můžeme do substrátu přimíchat i písek. Typickým prostředím kotvičníku jsou písečnaté sušší stepi, savany a polopouště. Takže písek určitě nebude vadit.
Nejvhodnější dobou výsevu semen je období od poloviny března do konce května. Semena přikryjeme cca 0,5 cm vrstvou substrátu. První zálivka je i s přípravkem proti bakteriálním chorobám, ideálně Previcur. Substrát musí být udržován neustále vlhký a díky dobrému větrání i bez plísní a dalších chorob.
Semena přírodních rostlin a tedy i kotvičníku vzcházejí nepravidelně. To znamená, že při stejných podmínkách klíčí různě. Nepravidelné klíčení semen je přirozená obrana přírody, aby v případě velké změny počasí druh nevymizel, kdyby všechna semena vyklíčila naráz. První semena vyklíčí při teplotě 20°C asi za 10 dní, jiná různě později, třeba i za několik měsíců a dokonce někdy i na podzim či dokonce v dalším roce.
Vypěstování rostlin kotvičníku ze semínek není jednoduché. Truhlík je dobré mít v teplém prostředí, ideální je skleník. Největší úskalí přichází v okamžiku vzcházení semenáčků.
Jakmile se objeví první rostlinky, je nutné je co nejdříve přepíchnout, neboli vyrýpnout z truhlíku a rostlinku zasadit do samostatného květináčku nebo kelímku od jogurtu. Rostlinky jsou totiž poměrně značně náchylné na padání klíčících rostlin. Zeslabuje se stonek těsně nad substrátem a následně stonek uhnívá, slábne, až dojde ke zborcení rostliny. Podobně se chovají i například okurky hadovky. Pak je nutné použít některé postřiky, např. Previcur.
První sklizeň bývá začátkem července. Takže pokud je vše v pořádku, první hotová nať ze sklizně je tak kolem 10 července.